Festiwal Teatralny FEMINA 25-27 X 2013

kliknij na plakat
 
Jaki będzie Festiwal Teatralny FEMINA? (fanpejdż Festiwalu)
Pokażemy na nim kobiece formy teatralne: teatr kobiecy, babski, feministyczny, dziewczyński, żeński. Jaskrawy, ostry, delikatny, bolesny, szukający sensu, pełen pytań, emocjonalny, ascetyczny, gorący, niejednoznaczny, na ten czas.
Kobiety będą królować na scenie, opowiedzą o codzienności tu i teraz, przytoczą historie sprzed lat. Odnajdą się (lub nie) w mitach o wiecznej kobiecości. Zaprotestują, pewnie głośno. Albo to o nich będzie się opowiadać – mężczyźni to przecież uwielbiają. Czyja opowieść jest prawdziwa?
Chcemy stworzyć wydarzenie, które będzie miało wspólnotowy, szczególny charakter: miejsce spotkań widzów z różnych środowisk, różnych dyskursów i wyobrażeń na temat teatru. Bez podziałów, lecz z jednym wspólnym mianownikiem, jakim jest kobieta.
Festiwal Teatralny FEMINA będzie w dużej mierze taki, jacy będą jego widzowie. Przyjdź i TY.
 
Koordynatorka projektu
Joanna Wojdowicz
joanna.wojdowicz@oko.com.p

PROGRAM

Piątek, 25 X 2013

* godz. 19.00 spektakl „Statek dla lalek” Mileny Marković, reż. Ana Nowicka, Teatr Barakah, Kraków___ wstęp 20 zł, 10 zł.Statek Dla Lalek - Jan Mancewicz, Monika Kufel, Michał Chołka, Sławomir Sośnierz, Lidia Bogaczówna
W symbolice statek, okręt mają wiele znaczeń. Podróż, kobieta, człowieczy los, pragnienie uwolnienia się człowieka od krepujących go norm.
Wszystko to znajdziemy w spektaklu na podstawie sztuki Mileny Marković. Statek dla lalek to wędrówka dziewczynki-dziewczyny-kobiety po kolejnych etapach życia, w którym bajki są wulgarne, ludzie wypruci z emocji, a poczucie bezpieczeństwa zdaje się być zawsze nie po tej stronie lustra, co akurat bohaterka.
„Statek dla lalek” Mileny Markovic to sztuka opublikowana w 2011 roku w antologii współczesnych dramatów serbskich pt. „Serbska ruletka”. Autorka urodziła się w 1974 roku w Belgradzie, gdzie ukończyła Wydział Dramaturgii. Jest nie tylko autorką sztuk teatralnych, ale także poetką i krytykiem filmowym.
http://www.teatrbarakah.com/

Sobota, 26 X 2013

* godz. 19.00 spektakl „Fitness”, reż. Konrad Pachciarek, Teatr ABANOIA, Szczecin___ wstęp 10 zł.Teatr Abanoia Fitness fot Klaudyna Schubert
Kobieta z głową psa. Kobieta zawstydzona. Kobieta pognieciona. Kobieta z papieru, plasteliny, wody. Kobieta cała z rozwartych ust. Kobieta uległa i przyległa, wyzywająca i wyzwana. Tańcząca, rodząca fantazje pełne kłamstw. Kobieta przed ołtarzem. Superbohaterka w grze.
Spektakl „Fitness” powstał na podstawie rozmów wszystkich osób tworzących Teatr Abanoia. Rozmów kobiet i mężczyzn o kobietach. Dyskusje trwały bardzo długo, przechodziły różne etapy, dojrzewały wraz z nimi, aż zarysowały postać kobiety, o której zdecydowali się opowiedzieć. Z tej inspiracji powstał tekst, napisany przez reżysera Konrada Pachciarka, rozwijany i dopełniany na próbach poprzez improwizacje. Wszystkie elementy spektaklu kształtowały się we wspólnej pracy.
ABANOIA lepi swoją bohaterkę z osobistych doświadczeń, z własnych ciał, lęków, pragnień, kompromisów, z wielkich i małych słów, z własnych kolorowych szmatek.
http://www.abanoia.tast.pl/

* godz. 21.00 czytanie „Alicja na skraju” Agaty Trzebuchowskiej, Grupa Artystyczna TERAZ POLIŻ, Warszawa; dyskusja___ wstęp wolny.Alicja próba
Tekst sztuki powstał na podstawie historii Alicji Tysiąc – kobiety, która o walczyła o prawo do przerwania ciąży ze względu na chorobę.
Kiedy zaczyna mówić, nie pozwala sobie przerwać. Jest mądrą dziewczynką, ale jest za mała, żeby zrozumieć wiele rzeczy. Jest żołnierzem. Nie, nie jest żołnierzem! Ale tak jak ludzie na wojnie straciła wzrok. Jest prorokiem. Nie, nie jest prorokiem. Jest ojcem Wergiliuszem. Nie, nie jest ojcem. Kim jesteś? Ja? Ja naprawdę w tej chwili nie bardzo wiem, kim jestem, proszę pana. Mogłabym powiedzieć, kim byłam dziś rano, ale od tej pory wszystko bardzo się zmieniło. Ale jak opisałabyś siebie samą? Gruba, skromna, w okularach. Ach, i jeszcze: na skraju wyczerpania psychicznego.
http://www.terazpoliz.com.pl/

Niedziela, 27 X 2013

* godz. 12.00 spektakl „Klemens i Klementyna. Śmiertelnie trudna gra” – dla osób od lat 6 do 106. Reżyseria Justyna Sobczyk, produkcja Stowarzyszenie Pedagogów Teatru___wstęp 10 zł.fot. Marta Ankiersztejn
…Wierzymy w to, że z dziećmi można porozmawiać o wszystkim, nawet o NIEJ…
Kim jesteś i dlaczego się za mną skradasz? – zapytała Gęś.
Miło, że mnie zauważyłaś – powiedziała Śmierć – Jestem przy tobie od twoich narodzin, tak na wszelki wypadek.
Spektakl „Klemens i Klementyna. Śmiertelnie trudna gra” to przedstawienie dla wszystkich, nawet dla tych, którzy się JEJ boją i udają, że JEJ w ogóle nie ma…

* godz. 17.00 panel dyskusyjny „Kobieta w teatrze XXI wieku” z udziałem Justyny Jaworskiej, Justyny Lipko-Koniecznej, Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk i Katarzyny Czeczot___ wstęp wolny

Finał Feminy:
* godz. 19.00 monodram „TAKAJA”, tekst Małgorzata Sikorska-Miszczuk, występuje Anna Skubik, Wrocławski Teatr Lalek___Takaja_fot. K. Krukowski
Monodram TAKAJA to trzy historie, składające się na portret kobiety, zmagającej się z nienasyceniem – głodem, płynącym zarówno z jej fizyczności, jak i wnętrza. To historie twarzy, które przyjmuje: biznesowego makijażu, wychowania, norm społecznych. Historia samotności i natury, która daje nadzieję. Kobieta-aktorka bierze na warsztat losy kobiet, zapisane przez Małgorzatę Sikorską-Miszczuk, i układa je w obraz pełen tęsknoty i nadziei. Premiera: 27 IX 2013.
http://www.teatrlalek.wroclaw.pl/

* godz. 21.00 koncert improwizacyjny na gongach „Dotyk Serca”, Jadwiga Andrzejewska___gongi
W przestrzeni dźwięku magicznego instrumentu, jakim jest GONG
mamy wyjątkową sposobność
znaleźć się w miejscu,
gdzie nie ma czasu,
w punkcie całkowitej neutralności…
w dotyku ciszy…
bo tylko w tym miejscu można przeciwieństwa zrównoważyć
i zharmonizować w sobie samym.
W swoim własnym sanktuarium Przestrzeni SERCA.

wstęp na Finał 20 zł, 10 zł.

* wydarzenie towarzyszące 27 X 2013:
od godz. 16.00 uczta kongijska – gotują uchodźczynie z Konga (Stowarzyszenie Praktyków Kultury)

Karnet na Feminę – 40 zł
Rezerwacja info@oko.com.pl, 22-823-66-97; 22-823-66-72
https://www.facebook.com/ftfemina

Organizator: Dom Kultury „Rakowiec”, filia OKO
Patronat Honorowy: Wojciech M. Komorowski, Burmistrz Dzielnicy Ochota
Patroni medialni: Radio VOX FM, Dziennik Teatralny, e-teatr.pl, Feminoteka, kulturalnie.waw.pl, Teatr Dla Was, MM Moje Miasto Warszawa, Informator Włoch
i Ochoty, TVP Warszawa


Zapraszamy!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s