JazzOffOn – cykliczne spotkania jazzowe

Czwarte spotkanie 20 września, start godz. 18.00

Projekcja filmu „Miłość” w reżyserii Filipa Dzierżawskiego

Dyskusja i spotkanie z reżyserem, prowadzący: Adam Dobrzyński  dziennikarz Polskiego Radia RDC 

Koncert Tymon Tymański & The Transistors 

PROGRAM:

godz. 18.00 projekcja filmu „Miłość” w reżyserii Filipa Dzierżawskiego. Opowieść
o historii i reaktywacji zespołu „Miłość” – jednej z najważniejszych polskich formacji jazzowych lat ’90. 10 lat po rozpadzie grupy, Tymański, Trzaska, Możdżer i Sikała spotykają się ponownie. Wspominając stare czasy i dramatyczną historię zespołu, próbują stworzyć nową muzykę i rozpocząć kolejny etap w historii grupy.

godz. 19.30 spotkanie z reżyserem Filipem Dzierżawskim i Tymonem Tymańskim, które poprowadzi dziennikarz Polskiego Radia RDC – Adam Dobrzyński

godz. 20:30 koncert Tymon Tymański & The Transistors

bilety: 20 zł (ulgowy), 25 zł (normalny)

jazzoffon_logo

O filmie:

Film opowiada o historii i reaktywacji zespołu „Miłość” – jednej z najważniejszych polskich formacji jazzowych lat ’90. 10 lat po rozpadzie grupy, muzycy „Miłości” Tymon Tymański, Mikołaj Trzaska, Leszek Możdżer i Maciej Sikała spotykają się ponownie. Wspominając stare czasy i dramatyczną historię zespołu, próbują stworzyć nową muzykę i rozpocząć kolejny etap w historii grupy.

SCENARIUSZ I REŻYSERIA Filip Dzierżawski
ZDJĘCIA Andrzej Wojciechowski
MONTAŻ Wojciech Rawecki Jr.
DŹWIĘK Paweł Drzyzga
KIEROWNIK PRODUKCJI Rafał Szymański
PRODUCENT Piotr Kielar
MUZYKA: Miłość

Zespół Miłość w składzie:
Tymon Tymański
Mikołaj Trzaska
Jacek Olter
Leszek Możdżer
Maciej Sikała
Jakub Staruszkiewicz

Zwiastun filmu: http://www.youtube.com/watch?v=p8XZpKcQlCE

miłość

O artystach:

Tymon Tymański, a właściwie Ryszard Tymański – polski kompozytor, multiinstrumentalista, poeta, prozaik, twórca pojęcia yass. Założyciel i lider zespołów: Miłość (1988), Kury (1992), Czan, NRD, Tymon i Trupy, Masło, Poganie, The Users, Tymański Yass Ensemble, Tymon & The Transistors, Polish Brass Ensemble, Jazz Out. Buddysta zen.

Tymon & The Transistors – polski zespół muzyczny, założony w czerwcu 2002 przez Tymona Tymańskiego podczas muzycznych warsztatów w ramach Przystanku Olecko. Tranzystory wykonują muzykę rock’n’rollową, utrzymaną w różnorodnej stylistyce – od brzmień lat 60-tych i space rocka począwszy, a skończywszy na punk rocku, reggae, hard rocku, country i jazzie. We wczesnym repertuarze kwartetu znalazły się zarówno utwory poprzednich formacji Tymona (Kury, Trupy, Czan, Poganie), jak i nowe, nawiązujące do poprzednich dokonań Tymańskiego, mające jednak zdecydowanie gitarowy charakter. Grupa ma na koncie cztery płyty i znana jest z żywiołowych, energetycznych koncertów.

YouTube: http://www.youtube.com/watch?v=mWYNpCq6kp4

Tymon Tymanski_fot.Karol Czajka_20120126_087_

JazzOffOn po raz trzeci

Koncert – Marcin Masecki gra ragtime w ogrodzie

Warsztaty kreatywnego myślenia– Otwórz się na dźwięk!

Już 24 maja o godzinie 17.00 w Domu Kultury „Rakowiec” wystartuje trzecia edycja JazzOffOnu. Tym razem zapraszamy do udziału w warsztatach kreatywnych Otwórz się na dźwięk oraz do posłuchania Marcina Maseckiego, który po raz pierwszy zagra solowy koncert inspirowany muzyką ragtime!

Otwórz się na dźwięk to propozycja spędzenia wieczoru z niekonwencjonalną muzyką. Będą to warsztaty nawiązujące do sztuki współczesnej, które uświadomią wszystkim uczestnikom ich osobistą wrażliwość na dźwięki. Pracując w grupie, uczestnicy stworzą drzewo skojarzeń, a oprócz tego – już indywidualnie – opracują własną ścieżkę dźwiękową. Warsztaty są przeznaczone dla wszystkich zainteresowanych, bez względu na wiek!

Tego samego wieczoru o godz. 20.00 zagra Marcin Masecki, który od kilku lat nazywany jest nadzieją polskiego jazzu. Artysta zaistniał jako muzyk działający na drugim planie,
który jednak może zmienić oblicze całego projektu. Świadczy o tym m.in. współpraca z Pink Freud i Wojciechem Mazolewskim, solowe nagrania czy działania sekstetu Profesjonalizm. Jak napisał Rafał Księżyc (polski dziennikarz i krytyk muzyczny), Masecki to błyskotliwy pianista i kompozytor erudyta, który z humorem, inteligencją i bezczelnym wdziękiem wywraca i przedefiniowuje muzyczne kanony. Po raz pierwszy właśnie w DK „Rakowiec” będzie można usłyszeć Marcina Maseckiego w stylistyce ragtime.

24 maja/start godz. 17.00/ DK „Rakowiec”, ul. Wiślicka 8/ Ogród na tyłach budynku/ JAZZOFFON po raz trzeci

godz. 17.00 warsztaty kreatywnego myślenia Otwórz się na dźwięk, prowadzące: Sylwia Razuwajew i Judyta Warzecha

Wstęp wolny!

godz. 20.00 koncert – Marcin Masecki gra ragtime

bilety: 10/ 15 zł

Więcej na profilu JazzOffOn na FB

IMG_7541a

Responsio Mortifera

Czyli gdzie są granice muzycznej improwizacji

Kiedyś podczas festiwalu Era Nowe Horyzonty ktoś na ścianie cieszyńskiego Hyde Parku napisał: Mazzoll przekroczył granice moralności i improwizacji. Po 10 latach milczenia Jerzy Mazzoll powraca z nową solową płytą. Jest to wydarzenia na miarę muzycznego skandalu.

Materiał w wersji live mieliśmy okazję usłyszeć 16 marca 2013. Razem z Jerzym Mazzollem na naszej scenie wystąpił Qba Janicki za perkusją, Tomasz Sroczyński na skrzypcach oraz Kornel Popławski na basie. Muzycy podczas koncertu wykorzystali sample z płyty Responsio Mortifera.

Responsio Mortifera to album, który zbiera tuziny pozytywnych recenzji. W 10 dni od jego ukazania się w sprzedaży uzyskał pierwsze miejsca na listach bestsellerów serpent.pl
w kategoriach: awangarda, elektronika i jazz/yass/impro. Chciałbym traktować tę płytę jako historię i ciągle opowiadać ją na nowo – opowiada Mazzoll – Odtwarzanie nie leży w mojej naturze – dodaje.

Przed koncertem odbyły się warsztaty współczesnej improwizacji pod okiem Jerzego Mazzolla. Były one równie inspirujące, jak koncert artysty. Zakładając, że całe życie uczyliście się muzyki w taki sposób by zagrać ją bezbłędnie – mówi Mazzolla  – wyobraźcie sobie, że istnieje cała sfera muzyki, której nikt nie zna, której nikt nie toleruje, nie akceptuje, nie chce… jak gdyby po drugiej stronie lustra – mówił podczas warsztatów artysta.

Sylwia Razuwajew

Relacje z koncertu:

Krzysztof Wójcik: http://jazzarium.pl/przeczytaj/relacje/jazzoffon-z-jerzym-mazzollem-wielka-inicjacja

Beata Rau: http://jazzarium.pl/przeczytaj/relacje/przebudzenie-wiosny-na-rakowcu-%E2%80%9Eresponsio-mortifera%E2%80%9D-koncert-jerzego-mazzolla

Fot. Paweł Karnowski

Fot. Paweł Karnowski

JazzOffOn

Cykliczne spotkania jazzowe 

19 stycznia w Domu Kultury „Rakowiec” ruszył nowy projekt animacyjno–muzyczny skierowany do młodych muzyków i nie tylko. Dzięki warsztatom, koncertom i wspólnym rozmowom, uczestnicy projektu przeniosą się do czasów tyrmandowskich, kiedy każdy miał szansę posłuchać jazzu w najlepszym wykonaniu, ale rzadko w najdroższej restauracji w mieście.

Głównym założeniem cyklicznych spotkań jest powrót do korzeni polskiego jazzu. Poprzez spotkania z przedstawicielami tradycyjnej sceny jazzowej, jak i współczesnymi wyznawcami muzyki eksperymentalnej, uczestnicy projektu dowiedzą się jak jazz zmienił się na przełomie ostatnich lat. JazzOffOn przewrotnie nawiąże do starych generacji sprzętów odtwarzających muzykę, kiedy często trzeba było uporać się ze zdartą płytą.

16 marca 2013 odbędzie się drugie spotkanie z cyklu JazzOffOn.  Jest to  projekt  skupiający polskich muzyków eksperymentalnej sceny jazzowej. JazzOffOn to zarówno warsztaty skierowane do młodych, poszukujących muzyków, jak i spotkania i koncerty z najwybitniejszymi artystami jazzowymi.  
Mazzoll, fot. Alicja Miluska

Pierwsze spotkanie odbyło się 19 stycznia 2013. Zaprosiliśmy Mikołaja Trzaskę – klarnecistę basowego, saksofonistę
i kompozytora muzyki filmowej (m.in. Dom zły i Róża w reż. Wojciecha Smarzowskiego). Poprowadził on grupowe warsztaty improwizacji, na których uczestnicy poznali tajniki tworzenia nowego i osobistego słyszenia. Wieczorem wszyscy wspólnie zagrali koncert, poprzedzający solowy recital artysty.

Drugie spotkanie z cyklu JazzOffOn odbędzie się 16 marca. Na ochockiej scenie wystąpiJerzy Mazzoll – polski wokalista, klarnecista i kompozytor yassowy. Twórca idei arhythmic perfection, gdzie, używając rysunków, improwizuje się arytmiczne kompozycje oddające nastrój utworu. W jego muzyce słychać wiele różnych elementów klasycznego jazzu, folku i muzyki współczesnej, np. muzyki klezmerskiej z Amsterdamu. Uznany przez Jazz Forum za jednego z najciekawszych współczesnych polskich klarnecistów.

Od godziny 10.00 do 17.00 Jerzy Mazzoll poprowadzi warsztaty współczesnej improwizacji pod kątem arytmicznej perfekcji. Żyję w przekonaniu, że muzyka, którą znamy, to zaledwie ułamek tego, co nazywamy muzyką. Przecież nie istnieje tylko i wyłącznie muzyka, którą umiemy zagrać, wręcz przeciwnie, tej jest bardzo niewiele – mówi Jerzy Mazzoll. Nie chcę udawać, że w ciągu jednego dnia nauczymy się grać tę muzykę ani że moja obecność coś w tym stanie rzeczy może zmienić. Idealna muzyka to jedno, a to, co jest w nas, to drugie. Dlatego weźcie swoje komputery, ulubione instrumenty i swoją ulubioną muzykę, a wspólnie zobaczymy, co jest po drugiej stronie – dodaje.

O RESPONSIO MORTIFERA Jerzego Mazzolla:

Recenzja: na Jazzzarium

Wywiad z Mazzollem:  http://www.t-mobile-music.pl/opinie/wywiady/wywiad-stuknela-lyzeczka,10113.html

Tego samego dnia wieczorem odbędą się dwa koncerty.
O godzinie 18.00 usłyszymy dwie grupy wyłonione spośród wszystkich uczestników warsztatów, natomiast o godzinie 19.00 Jerzy Mazzoll, Tomasz Sroczyński (skrzypce) i Qba Janicki zagrają materiał z najnowszej płyty – Responsio Mortifera.

Kolejne odsłony projektu JazzOffOn wkrótce!

JazzOffOn z Jerzym Mazzollem

16. marca 2013 r./ Dom Kultury „Rakowiec”/ ul. Wiślicka 8, 02-114 Warszawa

godz. 10:00- 17:00 – warsztaty współczesnej improwizacji

godz. 18:00 – koncert dwóch grup wyłonionych spośród uczestników warsztatów

godz. 19:00 – koncert Responsio Mortifera, wystąpią: Jerzy Mazzoll, Qba Janicki i Tomasz Sroczyńskiresponsio

Warsztaty skierowane są do osób, które umieją grać na swoich instrumentach (nieważne, na jakich), a także do tych, którzy posługują się elektroniką (mogą być to tandemy: instrumentalista + ktoś, kto obsługuje elektronikę lub instrument ją zawierający np. gitara z efektami).

Przedział wiekowy:  18+

Uwaga! Liczba uczestników ograniczona!

Każdy, kto chce się zapisać na warsztaty, musi wypełnić kartę zgłoszeniową: (DO POBRANIA TUTAJ: Karta zgłoszeniowa. JazzOffOn. )  i przesłać ją na adres info@oko.com.pl. Zapisy do 13 marca!

Cena warsztatów: 100 zł od osoby

Bilety na koncert: 25 zł od osoby (uczestnicy warsztatów wchodzą na free)

Pytania i rezerwacja biletów na koncert:

info@oko.com.opl oraz 22-823-66-97, 22-823-66-72

Koordynator projektu:       

Sylwia Razuwajew

jazoffon

A tak było na pierwszym spotkaniu:

19 stycznia – Otwarcie:

 19 stycznia 2013 (sobota) godz. 11.00 – 17.00 warsztaty improwizacji prowadzone przez Mikołaja Trzaskę! cena warsztatów: 30 zł od osoby

„Chciałbym się podzielić z Wami swoim doświadczeniem improwizatora, które zdobyłem, ucząc się i pracując z największymi mistrzami w tej dziedzinie na całym świecie, w tym USA i Wielkiej Brytanii. Moim celem jest pokazanie, jak tworzy się muzykę, pracując w grupie, jak buduje się podstawę inspiracji, pozwalającej wyzwolić twórczą energię. Każdy z nas jest niezależną formą istnienia, która  na zasadzie kontrapunktu tworzy z innymi całość.  Nie będziemy starali się odtwarzać klisz i stylów muzycznych, pozwolimy sobie na odrobinę fantazji. Zapraszam wszystkich pragnących spotkać się z wyzwaniem  tworzenia nowego i osobistego słyszenia.  Weźcie ze sobą swój instrument, może być głos”.

Pozdrawiam, Mikołaj Trzaska

godz. 20.00 koncert Mikołaja Trzaski z grupą warsztatową, bilety 20 zł od osoby

Zapisy na warsztaty i rezerwacja biletów na koncert:

info@oko.com.pl oraz tel: 22-823-66-97, 22-823-66-72

DLOGD

Mikołaj Trzaska – polski kompozytor, saksofonista, klarnecista basowy. W 1988 roku rozpoczął studia na ASP w Gdańsku na wydziale malarstwa.  W tym samym czasie zafascynowany jazzem lat sześćdziesiątych, szczególnie muzyką Johna Coltrane’a i Ornette’a Colemana, podjął samodzielną naukę na saksofonie altowym. Niedługo potem dołączył do zespołu Tymona Tymańskiego „Sni Sredstwom Za Uklanianie”. Jest współzałożycielem i saksofonista grupy Miłość, jednej z głównych filarów tzw. sceny yassowej. Zespół ten współpracował m.in. z Lesterem Bowiem i Tomaszem Stańką. W roku 1999 wraz z Robertem Brylewskim, Marcinem Świetlickim, Ryszardem Tymańskim, Milo Kurtisem i Jackiem Olterem założył projekt The Users. Wspólnie nagrali oni płytę „Nie Idź Do Pracy”. We wrześniu 2003 r. podczas pobytu w Skandynawii Mikołaj Trzaska nawiązał stałą współpracę z muzykami na co dzień stanowiącymi sekcję rytmiczną Petera Brötzmanna – basistą Peterem Friisem Nielsenem i perkusistą Peeterem Uuskylą. Wspólnie nagrali wówczas albumy (2004). Unforgiven north  i (2006) „Orangeada”. Trzaska gra również z muzykami z Niemiec: perkusistą i elektronikiem Paulem Wirkusem oraz kontrabasistą Johannesem Firschem. W kwietniu 2005 roku do tria Trzaska/Friis/Uuskyla dołącza Peter Brötzmann. W ten sposób powstaje North Quartet i płyta „Malamute”.

Maj 2006 roku to data powstania projektu Shofar, z udziałem gitarzysty i kompozytora Raphaela Rogińskiego oraz z perkusisty Macia Morettiego. Ideą projektu jest odnalezienie wspólnego mianownika w tradycyjnej muzyce żydowskiej i współczesnym kreatywnym jazzie. Mikołaj Trzaska razem ze swoja żoną – Olą Trzaską – założył wydawnictwo płytowe Kilogram Records, które wydaje płyty z kręgu impro-free jazz.

Posłuchajcie trochę „jazzoffon’owej” muzyki:

To historyczny występ zespołu Miłość z Lester’em Bowie, Wrocław 1996.

Skład:
Mikołaj Trzaska- sax alt
Maciej Sikała – sax tenor
Tymon Tymański – kontrabas, głos
Leszek Możdżer – piano
Jacek Olter – perkusja
gościnnie: Lester Bowie – trąbka

NAPISALI O NAS!!!
„Jazz Press” o naszym projekcie: http://jazzpress.pl/index.php/publicystyka/publicystyka-jazzowa/1531-jazzoffon-z-mikoajem-trzask

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s