T-ART

Grupa wywodzi się z Ogniska Teatralnego przy Teatrze Ochoty. Powstała z inicjatywy Artura Jasińskiego w 2009 roku. Na co dzień urzędnicy, psycholodzy, komputerowcy. Po godzinach wracają do swych artystycznych pasji. Zrealizowali już dwa spektakle: „Okno” wg Iredyńskiego oraz „Wieczór z Czechowem” na podstawie jednoaktówek Czechowa. Teraz marzy im się Gombrowicz.

Zespół: Artur Jasiński, Paweł Ptaszkiewicz, Elżbieta Malicka, Krzysztof Kowalski, Patrycja Skrzyniecka, Urszula Kwiatek, Mariusz Lipiński

Spektakle:

czechow_06mał
Wieczór z Czechowem

Wieczór z Czechowem to druga produkcja teatralna Grupy T-ART, działającej przy DK Rakowiec. Barwne obyczajowo postacie, portrety rosyjskiej inteligencji końca XIX wieku, historie na pozór błahe i pospolite, które wywołują w bohaterach szeroki wachlarz emocji – to materiał do grania, o jakim marzą wszyscy aktorzy.
To materiał sprawdzony, i co niezwykle ważny, ciągle aktualny, zarówno dla twórców, jak i odbiorców. Po 300 latach ludzie nic się nie zmienią, będą nosić tylko inne garnitury – pisał Czechow. Bohaterowie Czechowa, ich rozterki, wady, zalety, śmieszności, dramaty – są nam tak zdumiewająco bliscy. Czyżbyśmy spotykali ich na co dzień? Uniwersalizm treści tych mistrzowskich krótkich form pozwala w to wierzyc, ale w tle jest przecież jeszcze XIX-wieczna Rosja z całym swoim naturalnym pięknem, prostotą i sielskością, portretowaną z ironią, ale i czułością. Jeszcze nikt nie wie, że ten świat z wyroku historii odchodzi na zawsze. Nastanie inny czas, inny świat. Zupełnie inne garnitury… Czechow opowiada o nas, należy jednak do tego utraconego krajobrazu dawnej Rosji. Zadumajmy się więc nad tym, co odeszło, i nad tym, co pozostało. Uśmiechnijmy się na widok jej bohaterów, ale nie dajmy się zwieść XIX-wiecznym kostiumom.

Spektakl na podstawie utworów Antona Pawłowicza Czechowa:
„Oświadczyny”:  Natalia – Agnieszka Kapica, Łomow – Rafał Miecznikowski, Czubukow – Paweł Ptaszkiewicz

„O szkodliwości palenia tytoniu”: Iwan Iwanowicz Niuchin – Krzysztof Kowalski

„Niedźwiedź”:  Popowa – Patrycja Skrzynecka, Anna – Elżbieta Ptaszkiewicz, Smirnow – Artur Jasiński

Okno według Ireneusza Iredyńskiegookno_male

OKNO to spektakl stawiający pytania o postawy współczesnego człowieka.
Spektakl pokazuje konfrontacje dwóch postaw moralnych, życiowych, celów i marzeń bohaterów. Idealista oraz „romantyk” – pisarz Krzysztof nie może porozumieć się z pragmatyczną Barbarą. Historia związku niespełnionego pisarza z kobietą sukcesu staje się pretekstem do rozważań o wzajemnym zrozumieniu, pojmowaniu wolności i odpowiedzialności za drugiego człowieka.
Jak żyć, próbując pogodzić miłość do sztuki z miłością do partnera? Na jakie kompromisy i ustępstwa jesteśmy gotowi pójść w imieniu “bycia z kimś”? Jak wiele można poświęcić, jaka jest cena kompromisu, a jaka bezkompromisowej wędrówki przez życie. Jak żyć, próbując pogodzić miłość własną z miłością do sztuki i do drugiego człowieka? Realizatorzy słowami Ireneusza Iredyńskiego opowiadają o swoim pokoleniu “trzydziestoparolatków”, rozliczających się ze swoich młodzieńczych wyborów drogi życiowej.

Obsada:
Krzysztof – Paweł Ptaszkiewicz
Barbara – Patrycja Skrzynecka
Starsza Pani – Elżbieta Ptaszkiewicz
Gruba – Magda Lipińska
Boluś – Rafał Miecznikowski
Psychiatra – Krzysztof Kowalski
Narrator – Artur Jasiński

 

„DYPLOMACJA I JUBILEUSZ” wg A.P. Czechowa.

DYPLOMACJA

na podstawie opowiadania A. P. Czechowa Dyplomata

tłumaczenie – Jan Brzechwa
adaptacja tekstu: Artur Jasiński

obsada:

Ciotunia – Elżbieta Ptaszkiewicz
Michał Pietrowicz – Artur Jasiński
Arystarch Iwanowicz Piskariow – Rafał Miecznikowski

JUBILEUSZ – jednoaktówka A. P. Czechowa

tłumaczenie: Artur Sandauer

obsada:

Anastazja Fiodorowna Mierczutkina – Agnieszka Zofia Kapica

Tatiana – Patrycja Skrzyniecka
Kuźma Mikołajewicz Chirin – Krzysztof Kowalski
Andriej Andriejewicz Szipuczin – Paweł Ptaszkiewicz


fot. Kasia Chmura-Cegiełkowska (http://teatralna.com/)

Machina rządzenia, biurokracja i świat urzędów opisywana w opowiadaniach i sztukach Czechowa zdominowały życie człowieka. Pisarz, który był tak świetnym obserwatorem zycia codziennego carskiej Rosji  fotografował rzeczywistość zwykłych ludzi. To opisywanie świata i pozostawienie odbiorcy osądu jest zabiegiem na wskroś nowoczesnym. Twórca realizmu spraw najprostszych w genialny sposób równoprawnie traktował rzeczy błahe i wielkie jednocześnie unikając moralizowania. Pointa, która przewaznie jest gorzka, a nierzadko tragiczna nie daje nam odpowiedzi na zadane wcześniej pytania. Pozornie zabawne perypetie bohaterów wplecione w realizm rosyjskiej rzeczywistości w dziwny sposób zaczynają „dotykać” nas i sprawiają, że odkładając książkę, czy też wracając z teatru mamy przeświadczenie, że przeżyliśmy coś co jest nam bardzo bliskie .

DYPLOMACJA i JUBILEUSZ to trzecia  produkcja teatralna  GRUPY T- ART  działającej  przy  DK  „Rakowiec”. Grupa wywodzi się z Ogniska Teatralnego przy Teatrze Ochoty. Powstała z inicjatywy Artura Jasińskiego w 2009 roku. Na co dzień urzędnicy, psycholodzy, komputerowcy. Po godzinach wracają do swych artystycznych pasji. Zrealizowali już dwa spektakle: „Okno” wg Iredyńskiego oraz „Wieczór z Czechowem” na podstawie trzech jednoaktówek Czechowa.

Bilety w cenie 10 zł do kupienia w Kasie DK Rakowiec,
rezerwacja tel. 22-823-66-72, kom. 510-124-434

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s