Wyniki Konkursu Literackiego – BROMBOLANDIA 2011

Dnia 6 grudnia 2011 r. zakończono obrady jury Konkursu Literackiego V Festiwalu Twórczości Dziecięcej i Młodzieżowej „Brombolandia”. Jury obradowało w składzie:

  • Joanna Mueller – poetka, krytyczka, redaktorka. Wydała trzy tomy poetyckie: „Somnambóle fantomowe” (Kraków 2003), „Zagniazdowniki/Gniazdowniki” (Kraków 2007, nominacja do Nagrody Literackiej Gdynia) i „Wylinki” (Biuro Literackie, Wrocław 2010), a także książkę eseistyczną „Stratygrafie” (Biuro Literackie, Wrocław 2010; nagroda – Warszawska Premiera Literacka, listopad 2010). Redaktorka (razem z Marią Cyranowicz i Justyną Radczyńską) książki „Solistki. Antologia poezji kobiet (1989-2009)” oraz (razem z Bartoszem Małczyńskim i Kubą Mikurdą) książki „Podziemne wniebowstąpienie. Szkice o twórczości Tymoteusza Karpowicza”. W 2011 roku otrzymała Nagrodę Literacką Czterech Kolumn. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
  • Bohdan Sławiński – prozaik, autor powieści „Królowa Tiramisu” (finalistka Nike 2009, nominowana do Angelusa oraz Paszportów Polityki 2008; także autor tomu „Sztućce do glist” (Stow. Lit. im. K.K. Baczyńskiego). Stypendysta Willi Decjusza.
  • Maciej Woźniak – poeta, krytyk muzyczny, tłumacz. Więcej o nim: http://pl.wikipedia.org/wiki/Maciej_Wo%C5%BAniak.

Na Konkurs Literacki napłynęły 84 zgłoszenia w kategorii Liceum oraz 131 zgłoszeń w kategorii Gimnazjum. Po wspólnej naradzie jury postanowiło przyznać nagrody w każdej z kategorii wiekowych z podziałem na dwa gatunki literackie – wiersze i opowiadanie.
Obrady_Jury_KONKURS_LITERACKI_PROTOKÓŁ 2011

Kategoria GIMNAZJUM
POEZJA

I Nagroda – godło „Amoniak” –  Adam Dembny z Kalisza, 15 lat, za wiersze „Agawa” i „Siła woli”. Metafora agawy zamiast metafory róży okazała się skuteczniejsza w dyskursie miłosnym.

II Nagroda  – godło „Lete” – Joanna Klimczak z Lublina, 15 lat, za wiersz „Chwila życia”. To wiersz, który dowodzi, że krajobraz może być przekonującym portretem wewnętrznych przeżyć.

PROZA

I Nagroda – godło „Salamandra” – Karolina Paprzycka z Lublina, 14 lat, za opowiadanie „Miałam sen”. Spełniona literacko próba przekroczenia granicy między rzeczywistością a fantazją; bystre oko na detal oraz bystre ucho na żywy, pełen humoru język.

II Nagroda – nie przyznano.

III Nagroda – godło „Agaton” – Agata Boguta z Niedrzwicy Dużej, 15 lat, za opowiadanie „Każdy z nas jest leniwcem”. Wiarygodny językowo i sięgający do najlepszych wzorów (jak Edmund Niziurski!) opis szkolnych realiów.

III Nagroda ex equo – godło „Koval” – Jakub Kowalski z Warszawy, 13 lat, za opowiadanie „Mała Wielka Wojenka”. Biegła warsztatowo próbka połączenia literatury S-F z tradycyjną powieścią sensacyjno-szpiegowską.

Wyróżnienie – godło „Irwida” – Irena Widziszewska z Wałbrzycha, 13 lat, za opowiadanie „Wilczy stróż”. Udane przeniesienie archetypów w wałbrzyską codzienność przez połączenie Junga z Krajewskim.

Wyróżnienie – godło „Teni” – Dominika Nowakowska ze Szczecina, 15 lat, za opowiadanie „Nałogowa”. Szorstko i sugestywnie oddane realia młodzieżowego obozu sportowego.

Kategoria LICEUM

POEZJA

I Nagroda – godło „Absolut” – Anna Adamowicz z Lubina, 18 lat, za wiersz „Lubię tramwaje”. Metafory urbanistyczne jako wehikuł refleksji autotematycznych.

II Nagroda – godło „Harfistka” – Aleksandra Sprengel z Gdyni, 16 lat, za wiersze „Pożegnanie” i „Pacyfistyczne nożyczki”. Sugestywny poetycki detal: nożyczki jako laterna magica surrealizmu.

Wyróżnienie – godło „Bober” – Paulina Treszczotko z Warszawy (?), 18 lat, za wiersze „Zbliżenie”, „Nic się nie zmieni”. Haendel jako wisienka na torcie z tajemnicy i niejednoznaczności.

PROZA

I Nagroda – godło „Skrzydlata jajecznica” – Katarzyna Chmielewska z Opola, 17 lat, za opowiadanie „Święta biurokracja”. Metafizyczne dylematy ujęte z humorem spod znaku Mrożka i Topora.

II Nagroda – godło „Gominola” – Wiktoria Łoboda ze Skierniewic, 17 lat, za opowiadanie „Świat według Shanti”. Empatia animalistyczna zręcznie zdeponowana w psiej narratorce.

III Nagroda – godło „Ruda” – Daria Sekula z Gniezna, 17 lat, za opowiadanie „Lemma”. Dojrzały styl („Lemma”) ujmujący zwięzłością i powściągliwością emocjonalną.

III Nagroda ex equo – godło „Tytanka” – Paulina Czajkowska z Wicka, 17 lat, za opowiadanie „Prawie Boska Komedia. 20 lat później”. Jane Bowles i Ronald Firbank w jednym.

Wyróżnienie – godło „Neftyda” – Martyna Maź z Warszawy, 16 lat, za opowiadanie „Narzędzie”. Udana próba fantasy z odrobiną przewrotnego cynizmu i żwawo pomykającą akcją.

Wyróżnienie – godło „Dziewczę” – Kamila Kaczyńska z Konstancina-Jeziorny, 16 lat, za opowiadanie „Thomas zamknął za sobą drzwi”. Słowo o etyce zawodowej w przekonująco zarysowanych realiach.

GRATULUJEMY! Wszystkich laureatów powiadomimy telefonicznie o nagrodzie oraz terminie jej uroczystego wręczenia – 7 stycznia 2012 r., o godz. 13.30, w Domu Kultury Rakowiec.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s