Imprezy towarzyszące

A W MOJEJ GŁOWIE TO… wernisaż JOANNY SUŁEK MALINOWSKIEJ

poniedziałek 21.11 o godz. 19.00.

JOANNA SUŁEK-MALINOWSKA

Absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Juliana Fałata w Bielsku-Białej.
Ukończyła studia artystyczno-pedagogiczne na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach – filia w Cieszynie. Dyplom zrobiła w 1995r. pod kierunkiem dr Witolda Iwanka – praca teoretyczna oraz Alfreda Biedrawy – malarstwo. Zajmuje się malarstwem, witrażem oraz edukacją artystyczną.

Jej malarstwo inspirowane jest plakatem. Fascynuje ją  analiza współczesnego człowieka na tle otaczającego go świata. Poprzez kolor i proste formy skupia się na emocjach towarzyszących postaci w jej codziennym życiu.

Jest autorką wystaw indywidualnych:

Noc Kenijska – Jadłodajnia Filozoficzna, Warszawa (2007), Piękno kolorów świata – Biblioteka Publiczna, Raszyn (2007), Wystawa malarstwa – MOK w Legionowie (2007), wystawa malarstwa – Northrup King Building, Minneapolis, USA (2008), wystawa malarstwa – Hotel Hilton Budapeszt (2011)

Brała udział w wystawach zbiorowych:

II Wystawa Poplenerowa – Galeria Wodozbiór Łazienki Królewskie (2006), 7 Biennale Małych Form Malarskich – Galeria Wozownia, Toruń (2007), Spotkanie 3 – DK Włókniarz, Bielsko-Biała (2007), Artyści Zmagazynowani – Galeria Wodozbiór Łazienki Królewskie (2008), Wystawa Malarstwa – Galeria Brama, Brodnica (2007), Artyści Zmagazynowani – Galeria Zamkowa, Bielsko-Biała (2009), Spotkania 5 – DK Włókniarz, Bielsko-Biała (2009),

II Międzynarodowe Biennale Obrazu „Quadro -Art”, Łódź (2009), Art. Fresh Festiwal – Sheraton, Warszawa (2010), Art. Fresh Festiwal 2– Sheraton, Warszawa (2011)

Kontakt: 0605 366 884, suljomabi@o2.pl

Wystawie towarzyszyć będzie koncert gitarowy w wykonaniu Iwony Skrzos.


 

 

 

 

AMALIA.KRÓLOWA FADO – projekcja filmu. 25.11 godz. 17.00. Wstęp wolny.

Film „Amalia. Królowa fado” opowiada historię życia Amálii da Piedade Rodrigues – jednej z największych indywidualności muzycznych wszech czasów, najsłynniejszej fadista – portugalskiej dumy narodowej. Prawdziwa ikona. U nas porównywalna jedynie może z Ewą Demarczyk. Amália da Piedade Rodrigues urodziła się 1 lipca 1920 roku w Lizbonie, zmarła w tym samym mieście w 1999 roku. Pochodziła z ubogiej rodziny, zamieszkałej w nadrzecznej dzielnicy miasta. Jej artystyczna droga rozpoczęła się od występów w Retiro da Severa, w szczycie kariery miała u swych stóp paryską Olimpię, londyński Savoy i nowojorski Lincoln Center. Amalia rozsławiła fado na całym świecie. Porównywano ją do Edith Piaf i Billy Holiday. Jej niezwykły magnetyzm i naturalny czar z jednakową siłą zachwycały na światowych scenach.
W filmie zobaczyć można widoki portu, biednej lizbońskiej dzielnicy i jej barów, a także panoramę Nowego Jorku czy obrazki z eleganckich bankietów z czasów rozkwitu kariery. Jest tutaj olśniewająca uroda, kariera od kopciuszka do ulubienicy ludu (i dyktatora), burzliwe romanse, emigracja, porzucenie sceny, problemy zdrowotne i rodzinne. Oczywiście jest też muzyka . W wykonaniu Amálii pięknie brzmią nie tylko poetyckie utwory skomponowane specjalnie dla niej, ale też zwyczajne, sentymentalne pieśni o utraconej miłości. Poezja i ludowe przyśpiewki w fado królowej wypadają równie przejmująco. Pieśniarka potrafi tak samo wzruszyć zamożną publikę w sali koncertowej, jak i biedotę. Wyprawa na seans może być i początkiem przygody z fado i impulsem do zobaczenia Portugalii. A wrażliwcy kilka razy uronią łzę.
W roli Amalii wystąpiła Sandra Barata Belo ; reżyseria: Carlos Coelho da Silva premiera grudzień 2008 w Polsce 18 czerwca 2010

25.11 godz. 19:30 ETNICZNE TAŃCE EUROPY – Grecja , Portugalia – prowadzenie ANNA ABRAMOWICZ-KALIŃSKA, wstęp 20 zł

Tradycyjnie podczas festiwalu zapraszamy na warsztaty tradycyjnych tańców etnicznych Europy. Tym razem warsztaty poświęcone będą tańcom portugalskim i greckim.
Warsztaty poprowadzi ANNA ABRAMOWICZ-KALIŃSKA
Od najmłodszych lat pasjonował ją taniec i podróże.
Jako studentka podróżowała po krajach byłego Związku Radzieckiego i tam pierwszy raz zetknęła się z tańcami gruzińskimi, estońskimi, łotewskimi czy ukraińskimi. Do dziś mam żywe wspomnienia z wesela w Armenii, gdzie tańczyłam z gośćmi tańce korowodowe – wspomina. Potem przyszła kolej na podróże w zgoła odmiennym kierunku. Od tej pory kilka razy w roku wyjeżdża do Francji, uczestnicząc w różnych festiwalach i warsztatach. Na stałe współpracuję z Domem Kultury w Besancon. Z radością przyznaje, że jej pasja objęła również inne obszary Europy i podróżuje po Niemczech, Szwajcarii, Włochach, Hiszpanii i Portugali w poszukiwaniu tańców. Jest posiadaczką niezwykle cennych zbiorów liczących ok.400 tańców etnicznych z różnych stron świata.

Tańce prezentowane na warsztatach wykonywane są w kręgach, korowodach, grupach dwóch lub więcej par, jak również w pojedynczych parach i nie wymagają żadnego przygotowania ani szczególnych umiejętności, wystarczą ciekawość i dobre chęci. Przy tak dużej różnorodności każdy znajdzie coś dla siebie. Charakter tańców pozwala na uczestnictwo niezależnie od płci, wieku i umiejętności, ponieważ ideą spotkań jest integracja i poczucie wspólnoty. Dzisiaj tańce te przeżywają swoje odrodzenie, tańczone są na różnorodnych imprezach towarzyskich, zarówno prywatnych, jak i oficjalnych, publicznych. Anna Abramowicz-Kalińska prowadzi w Domu Kultury „Rakowiec” zajęcia pt Etniczne Tańce Europy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s