Wykonawcy

ANDRZEJ KORYCKI&DOMINIKA ŻUKOWSKA

„Ballady na dwa serca…”

Andrzej Korycki i Dominika Żukowska od lat fascynują się twórczością trzech wybitnych postaci ballady rosyjskiej: Bułata Okudżawy, Włodzimierza Wysockiego oraz Żanny Biczewskiej, która wyróżnia się dużą emocjonalnością oraz wymownością tekstów, w ujmujący sposób opisujących to, co w życiu często trudno wyrazić słowami…

Podczas koncertów – zarówno po rosyjsku, jak i w polskich tłumaczeniach – duet zaśpiewa wiele wzruszających ballad tych artystów, takich jak: „Modlitwa”, „Pożegnanie Polski”, „Aleksander Siergiejewicz Puszkin”, „Piosenka o piechocie”, „Niebieski balonik”, „Droga na Smoleńsk”, „Pieśń gruzińska”, „Ostatni trolejbus”, „Trzy miłości”, „Reinkarnacja”, „Konie”, „Włóczęga”, „мой cынок”, „Kozacka przypowieść”, „Миленький  ты мой”, ” Эх загулял…” Duet śpiewający przy gitarach, doskonale znany i kochany nie tylko w polskim i polonijnym środowisku żeglarskim i  szantowym , ale również wśród miłośników pieśni rosyjskich, ballad Okudżawy i Wysockiego. Andrzej i Dominika to niedościgli mistrzowie w tworzeniu nastrojów lirycznej zadumy w autorskich balladach Andrzeja, metafizycznej nostalgii w pieśniach rosyjskich – zabawy i beztroski w piosenkach spod znaku „wiatru, wody i przygody”. Andrzej Korycki, piosenkarz i gitarzysta, kompozytor i autor tekstów, wykonawca własnych utworów, także instruktor warsztatów muzycznych. Ukończył PSM w Żyrardowie w klasie akordeonu. Zadebiutował na FPŻegl Shanties ’83 w Krakowie, gdzie zdobył II nagrodę. Od tamtej pory związany jest z tym nurtem piosenki. Brał udział we wszystkich najważniejszych imprezach szantowych w kraju (m.in. Szekla w Koninie, Wiatrak w Świnoujściu, Szanty w Giżycku, Tratwa w Katowicach, Kopyść w Białymstoku), a także w USA i Kanadzie. Współpracował z zespołem ® Stare Dzwony. Jest laureatem Brązowego Samowara (ex aequo) na FPR ’84 w Z. Górze; nagród na FPŻegl Shanties w Krakowie w 1984 (III nagroda i nagroda publiczności), w 1985 (I nagroda w konkursie piosenki autorskiej), w 1986 (II nagroda w konkursie piosenki autorskiej), w 1990 (nagroda publiczności), w 1995 (nagroda im. T. Opoki za piosenkę), Jest także zdobywcą tytułu Barda Bałtyku na festiwalu Wiatrak 2001 w Świnoujściu.

Dominika Żukowska to podopieczna Andrzeja, który przygotował ją do wspólnego koncertowania. Dominika, to wokalistka młoda, lecz doświadczona, gdyż od dziecka śpiewała w zespole DNA. Jej głos brzmi bardzo świeżo, jest jednak głosem bardziej dojrzałym, przez co świetnie harmonizuje z nieco zadziornym wokalem Andrzeja Koryckiego. O Dominice mówi się czasem „polska Norah Jones” w jej głosie słyszymy charakterystyczne dla młodej Amerykanki jazzowe brzmienia.

www.korycki.com

koncert 22.11 godz. 19.00, bilety 15, 10 zł

KINGA RATAJ

Zadebiutowała na 42 Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie, zdobywając Nagrodę Główną oraz Nagrodę Prezesa TVP za najciekawszy debiut. Jest dwukrotną zwyciężczynią krakowskiego konkursu  „Śpiewać każdy może”, a także laureatką II Festiwalu Twórczości Marka Grechuty KOROWÓD. Brała udział w wielu prestiżowych Festiwalach m.in. w koncercie Klimaty podczas 5. Festiwalu Ballady Europy występując obok Anny Marii Jopek. W ramach Etnicznych Inspiracji 2011 posłuchamy koncertu  TUDO  ISTO  É  FADO – TO WSZYSTKO TO JEST FADO, TO WSZYSTKO JEST PRZEZNACZENIEM. FADO – najczystszy wyraz portugalskiej duszy. Kinga Rataj swoim głosem i w języku Królowej Fado – Amalii Rodrigues, opowiada nam o saudade – tęsknocie, miłości, śmierci. Ale FADO to nie tylko tristeza, to także smak wina, radość życia, energia, miłość… ta spełniona. Śpiew fado odzwierciedla portugalczyków, ich wiarę w przeznaczenie, dominację duszy i serca nad rozumem. Piosenki z repertuaru Amalii Rodrigues, Jose Afonso, Beatrice Conceição czy Marizy, Kinga Rataj ukazuje we własnych niepowtarzalnych interpretacjach. Koncert FADO to okazja przeżycia niezapomnianych emocji, to wkroczenie do innego świata…Podczas koncertów Kindze Rataj towarzyszą wspaniałe osobowości muzyczne. Przy fortepianie Marek Bazela, na kontrabasie elektroakustycznym Paweł Kuźmicz, a na instrumentach perkusyjnych Gertruda Szymańska.

POSŁUCHAJ:

SETE PEDACOS

MARIA

koncert 23.11 godz.19.00, bilety 15, 10 zł

WOLFRAM SPYRA&ROKSANA VIKALUK

MOON&MELODY

Spotkali się  jesienią 2009 na międzynarodowym festiwalu muzyki elektronicznej „Schody do nieba”, organizowanym przez Józefa Skrzeka w Planetarium Śląskim, w Chorzowie. Wolfram reprezentował  Niemcy, Roksana – Ukrainę. Wzajemnie  zainspirowali się swoją muzyką. Z wielką przyjemnością połączyli siły twórcze i…. stworzyli „coś trzeciego”. Roksana Vikaluk tak opowiada o tym spotkaniu: „ grając razem odkrywamy obszary siebie i świata wokół, nieznane nam dotąd…. w rezultacie uruchamiamy zupełnie inne przestrzenie brzmieniowe, które nawet nas samych zaskakują….

Reasumując, muzyka, którą tworzymy, jest inspirowana brzmieniem świata – chodzi tu nie tylko o melodie ludowe, lecz w równym stopniu o dźwięki otaczającego nas życia, dźwięki, które staramy się uchwycić, a później przetworzyć, zaadoptować na nasz sposób. Szanując stałość tradycji, jednocześnie pozostajemy w naturalnej harmonii z tętniącym wokół nas światem dźwięków, który nieustannie się zmienia, metamorfozuje. Zanurzając się w nim, odkrywamy siebie, inne przestrzenie muzyczne, za każdym razem od nowa…

Melodie ludowe (ukraińskie, rosyjskie, żydowskie, lecz z przewagą ukraińskich), dźwięki ulicy, przyrody, pulsujące rytmy, śpiew biały; połączenie wyjątkowego instrumentarium akustycznego z elektronicznym, efekty dźwiękowe – wszystko to można określić jako styl Folk-Electronic-Progressive, w ramach którego tworzymy.”

Z pewnością jednym z najciekawszych elementów programu wykonywanego jest gra na instrumencie Steel Cello.

POSŁUCHAJ:
http://soundcloud.com/spyra/sets/moon-melody/

Wolfram Spyra – niemiecki muzyk, kompozytor, wynalazca. Karierę rozpoczął we wczesnych latach 90., tworząc mapy dźwiękowe oraz tzw. dźwiękowe instalacje w Niemczech i Europie. Jest autorem  ponad 30  albumów, posiadaczem wielu nagród muzycznych; autorem ścieżki dźwiękowej filmu „Quest”, który zdobył Oscara w 1997r. Wynalazca Soundlounger, Roundtable, Sound-Rucksack . Jest również wspaniałym pedagogiem, prowadzącym warsztaty, w sposób niepowtarzalny rozwijające wyobraźnie.

Chociaż pierwsze inspiracje twórcze czerpał z brzmień klasycznej Berlińskiej Szkoły Elektronicznej( jednym zjej twórców jest Klaus Schulze) Wolfram Spyra, komponując głównie instrumentalną muzykę elektroniczną, skupia się na odważnym połączeniu ciekawych próbek dźwiękowych, brzmienia Steel Cello, syntezatorach, rytmach, tworząc tym samym własne, unikalne brzmienie.

www.derspyra.de

Roksana Vikaluk – urodzona na Ukrainie. Wokalistka, pianistka, kompozytorka, aranżerka, aktorka. Jest autorką kilku płyt, wydanych w Polsce. Skomponowała muzykę do spektaklu „Jaskółka”,  w którym również występuję w roli wokalistki i aktorki; współtwórczyni spektaklu „Taki jeden dzień”.

Obecnie jest aktorką Teatru Żydowskiego oraz Teatru Rampa.

Największą inspiracją Roksany Vikaluk jest muzyka ludowa, przede wszystkim ukraińska i żydowska. Obrazowość to cecha podstawowa w muzyce tworzonej i wykonywanej przez artystkę. Nieustannie poszukuje nowych form wypowiedzi muzycznych. Jej sposób aranżacji i wykonania utworów są bardzo zróżnicowane – od śpiewu a cappella, poprzez delikatną harmoniczną koloryzację, na tle której w pełni brzmi pieśń, aż do kilkunastominutowych form elektroniczno-wokalnych, tworzących rodzaj spektaklu-słuchowiska muzycznego

www.roksana.com.pl

24.11 czwartek, godz. 19:00, wstęp 20 zł, ulgowy 10 zł

MAJA SIKOROWSKA&KROKE

MAJA SIKOROWSKA – krakowska wokalistka, śpiewająca także po grecku. Ma za sobą kilka lat pracy estradowej z zespołem Pod Budą a także ze swoim ojcem, Andrzejem Sikorowskim, z którym nagrała trzy płyty: „Kraków -Saloniki” (złota płyta, nominowana do nagrody Fryderyka), „Sprawa rodzinna” oraz okazjonalne wydawnictwo z pastorałkami i kolędami- „Śniegu cieniutki opłatek”. Śpiewa piosenkę literacką w różnych konwencjach – od ballady po blues rocka. Muzyków z zespołu  Kroke poznała po raz piewszy na estradzie w Sopocie podczas wspólnego z nimi koncertu różnych wykonawców Krakowskich. Ponieważ od dłuższego czasu marzyła o nagraniu płyty greckiej zaproponowała kolegom współpracę, mając świadomości tego, że wszyscy trzej idealnie poruszają się w stylistyce bałkańskiej. Efektem tej współpracy jest płyta AVRA, która ujrzała światło dzienne w marcu tego roku i zawiera 12 greckich piosenek, począwszy od ludowych aż po kompozycje współczesnych twórców.  Materiał tej płyty zostanie przedstawiony publiczności festiwalowej. Jest pierwszą na polskim rynku próbą przybliżenia autentycznej muzyki greckiej, która naszemu odbiorcy kojarzyła się wyłącznie z Grekiem Zorbą.

KROKE   Wielokrotni goście naszego festiwalu zawsze  oczekiwani z wielkimi emocjami. Stwarzają niepowtarzalną  artystyczna  atmosferę i wielkie przeżycie duchowne. Kroke (w języku Jidysz oznacza Kraków) zostało utworzone w 1992 roku przez trójkę przyjaciół: Tomasza Kukurbę (altówka), Jerzego Bawoła (akordeon) i Tomasza Lato (kontrabas). Członkowie zespołu przeszli przez wszystkie etapy klasycznej edukacji muzycznej, mają także za sobą eksperymenty z jazzem oraz muzyką nowoczesną. Początkowo zespół kojarzony był z muzyką klezmerską z silnymi wpływami bałkańskimi. Aktualnie w swej twórczości balansuje pomiędzy gatunkami, czerpiąc inspiracje z muzyki etnicznej całego świata, wzbogacając improwizacjami – tworzy swój własny, charakterystyczny styl. W swoim dorobku Kroke ma 8 autorskich płyt, oraz „East Meets East” nagrane z Nigelem Kennedym i „Śpiewam Życie” z Edytą Geppert.

W prezentowanym na festiwalu programie usłyszymy greckie utwory ; od ludowych po współczesne kojarzące się z wakacjami słońcem, ciepłem. Utwory zawierające dużo energii, radości. To malownicza, międzykulturowa opowieść, w której stare historie zostają odświeżone dzięki odpowiedniej oprawie muzycznej. Jak na Kroke przystało nie zabraknie też klezmerskich akcentów co na tym festiwalu czyni ten zabieg w pełni uzasadnionym i wyjątkowo atrakcyjnym. Prezentowane  na festiwalu utwory pochodzą z nagranej  w 2010 r. w Krakowie płyty  „AVRA”. Zawiera  ona 12 utworów zaśpiewanych przez Maję Sikorowską w języku greckim. W każdym kraju powstają pieśni piękne, pieśni mądre, dotyczące różnych regionów i różnych środowisk. Pietyzm Greków dla tradycji pozwala by przebojami zostawały zarówno melodie ludowe, jak te z nurtu rebetiko czyli folkloru miejskiego i te wreszcie pisane przez współczesnych zawodowych autorów.
Maja Sikorowska penetruje owe klimaty od dziecka znając język grecki tak samo jak polski, będąc na dodatek wykształconym muzykiem. Krakowski zespół Kroke to nie tylko świetni wirtuozi, to przede wszystkim ludzie szukający w muzyce nowych wyzwań, a grecki materiał z jego melizmatami i nieparzystymi rytmami takim wyzwaniem właśnie jest. Planowany koncert to materiał przygotowany na te  płytę, a powstała płyta niezwykła, energetyczna i liryczna zarazem każąca ponieść się przebojowej frazie lub zasłuchać w nostalgiczną kantylenę. Nie znajdziecie w niej śladu komercji ani koniunktury, bowiem powstała w wyniku eksplozji identycznych marzeń artystów. Przejmujący głos Mai ,oraz misterne dżwięki altówki, akordeonu, kontrabasu i instrumentów perkusyjnych przeniosą was do świata, który was zaczaruje. Otoczy was swoją tytułową aurą. Tego możecie  się  spodziewać na tegorocznym koncercie Kroke i Mai Sikorowskiej na Rakowcu.

Maja Sikorowska – śpiew , Kroke : Jerzy  Bawół  – akordeon , Tomasz Kukurba – altówka , wokalizy ,  Tomasz Lato – kontrabas

koncert 26.11 godz.19.00, bilety 30, 25 zł.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s