Artyści

Przedpremierowy pokaz filmu Przez ucho igielne
w reżyserii Ilira Dragovoja

Tematem filmu jest mit emigracji. Będąc silnym konstruktem ten mit osiadł już głęboko w narodowej świadomości Albańczyków włączając polityczne i kulturalne aspekty życia. Konfrontując się z ogromnymi i szybkimi demokratycznymi zmianami albańskimi naród ma trudność w zaadoptowaniu społecznego myślenia do szybko przemieniających się społecznych struktur. Albańczycy postrzegani przez swoich sąsiadów jako ci, którzy chcą tylko opuścić swój kraj, nie są jeszcze świadomi tego, czym jest mechanizm, które uniemożliwia im jakiekolwiek oceny. Koncept demokracji jako synonimu wolności jest osiągalny w wolności słowa, handlu czy w niektórych punktach politycznych wyborów. Aczkolwiek nie w kwestii wolności podróżowania, swobodnego przemieszczania się będącej jedną z najważniejszych punktów praw człowieka. Od momentu zakazu swobodnego podróżowania Albańczycy żyją z mitem uciekiniera. Przynajmniej jest mit. A co się dzieje teraz, kiedy Albańczycy otrzymali pozwolenie na ruch bezwizowy w Europie? Czy będzie coś w co nadal będą wierzyć?

poster 4

Ilir Dragovoja – albański reżyser teatralny i filmowy. Ukończył studia na wydziale reżyserii przy Państwowym Uniwersytecie Sztuk Teatralnych i Filmowych Jana Luki Caragiale w  Bukareszcie oraz w przy Uniwersytecie Babeş-Bolyai w Cluj. Współpracowała z wieloma twórcami i kompaniami teatralnymi na całym świecie. Warto wymienić roczną rezydencję w Rio de Janeiro i współpracę z Auguto Boalem, czy też Peterem Halaszem (Squat Theater) w Budapeszcie, a także spotkanie z takimi twórcami jak: Phillipe Gentry, Krzysztof Rau, David Esrig, Theodora Skipitares, Stephen Mottram. Twórca Studia Aktora i Młodego Widza w Narodowym Teatrze dla Dzieci w Tiranie. Inscenizator wielu spektakli dla dzieci i młodych. Ostatnie trzy lata to intensywne działania we współpracy w polskimi artystami i ośrodkami artystycznymi. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. “Przez ucho igielne” jest pierwszym dokumentem tego twórcy.

I Dragovoja

 

Żółty i Niebieski – wystawa Heleny Wawrzeniuk

Helena Wawrzeniuk jest absolwentką wydziałów projektowych Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz Politechniki w Mediolanie. W swoich pracach łączy projektowanie przestrzeni miejskich ze sztuką. Stypendystka Politechniki
w Mediolanie, Fondazione Cariplo oraz Stypendium Artystycznego Miasta Stołecznego Warszawa. Nagrodzona I miejscem w konkursie FUTUWAWA 2012 oraz wyróżnieniem w konkursie „Designer per le Imprese” organizowanym przez Camera di Comercio di Milano.

Większość projektów Heleny jest zlokalizowana w przestrzeni miejskiej.  Jej prace są silnie związane z miejscami w których mieszka i pracuje.  W swoich pracach Helena bada w jaki sposób światło, dźwięk oraz architektura wpływają na nasz sposób postrzegania przestrzeni. Wystawa na Rakowcu prezentuje projekty: „Żółty” i „Niebieski”. Obie prace są próbami wyrażenia za pomącą barwy emocji towarzyszących ludzkiemu życiu. „Żółty” to instalacja świetlna zlokalizowana w parku im. Zasława Malickiego. „Niebieski” jest instalacją video zaprezentowaną wewnątrz Domu Kultury Rakowiec.

1

Wielokulturowa, wielowątkowa i wielojęzyczna poezja mistyczna – koncert Sol et Luna Pieśni Stamtąd w wykonaniu Saby Zuzanny Krasoczko i Mieczysława Eligiusza Litwińskiego

Saba Zuzanna Krasoczko śpiewaczka, instrumentalistka, aktorka i pedagog. Zgłębia style wokalne innych kultur (klasycznej muzyki perskiej uczyła się w Iranie). Spójnie łączy je ze śpiewem klasycznym. Prowadzi warsztaty głosu. Śpiewa w wielu językach. Występuje w repertuarze muzyki perskiej, litewskiej, chińskiej oraz muzyki współczesnej i średniowiecza. Jest językoznawcą i tłumaczem. Krytycy podkreślają jej niezwykłą moc i rozpiętość oraz przepiękną barwę jej głosu (Laane Elu, Estonia) oraz zdumiewająco wysokie tony i przejmujący śpiew (The Warsaw Voice). Jako solistka Scholi Teatru Wiejskiego Węgajty wystąpiła w repertuarze średniowiecznej muzyki sakralnej w Polsce, Słowenii, Chorwacji, Włoszech i Niemczech.

Mieczysław Eligiusz Litwiński – kompozytor, multiinstrumentalista
i śpiewak o wirtuozowskiej skali głosu (The New York Times). Mieszkał i tworzył
w Polsce, Stanach Zjednoczonych i na Litwie. Wykonywał swoją muzykę w wielu krajach wschodniej i zachodniej Europy, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych (m. in.
w Carnegie Hall). Pisze pieśni, muzykę kameralną, baletową i teatralną. Wielokrotnie nagradzany (Bessie Award 1989, Kompozytor Roku w ankiecie słuchaczy American Public Radio 1986). Śpiewał solo i w chórach – m. in. Novi Singers, The Harmonic Choir. Prowadził własny zespół Litwinski Ensemble & Choir. Wykładał w New York Open Center, The New School, New York University, w Uniwersytecie Księcia Witolda w Kownie, Uniwersytecie Warszawskim. Od wielu lat prowadzi warsztaty głosu za granicą i w Polsce, gdzie współpracował m. in. z teatrami: Kana, Wierszalin, Gardzienice, Węgajty, MontowniaZrealizował spektakl plenerowy „Missa Pagana”.

W programie koncertu Sol et LunaPieśni Stamtąd znajdą się autorskie kompozycje pieśni Litwińskiego przeplatane klasyczną muzyką perską oraz tradycyjnymi pieśniami perskimi i pruskimi. Obok skrzypiec i altówki, będzie można usłyszeć hinduskie harmonium, perski tar, setar (instrumenty strunowe, rodzaj lutni, gdzie jednak występują dźwięki spoza skal europejskich, mikrotony), daf, santur, cytrę smyczkową czy też chińską lutnię p’i p’a.

Podróż dookoła mózgu, czyli etniczny jazz zespołu NAXOS

Nowy projekt Milo Kurtisa, łączący jazzową improwizację z etnicznym feelingiem. Nazwa grupy pochodzi od greckiej wyspy, z której wywodzi się rodzina lidera grupy. Spotkanie wschodniej, orientalnej melodyki z stricte jazzowym i rockowym aranżem i strukturą. Formacja ta ma na koncie szereg bardzo entuzjastycznie przyjętych koncertów m.in. na festiwalu ‘Jazz na Starówce’, ‘Warsaw Summer Jazz Days’, ‘Róże Jazz Festiwal’, ’II Festiwal KulturyGreków Polskich’ Obecnie zespół jest w trakcie przygotowywania materiału na swoją debiutancką płytę.

Istotną cechą charakterystyczną, inspiracją dla orkiestry jest wspólne, greckie
i arabskie pochodzenie części muzyków – międzykulturowe spotkanie różnych estetyk muzycznych, hybryda gatunków. Wspólna wrażliwość, poczucie rytmu (rytmy nieparzyste) – rozwinięcie formuły Drum Freaks: więcej melodyki, bardziej ścisła forma. Połączenie prostych melodii greckich z  jazzem i awangardą sprawiają, że muzyka brzmi lekko, nowatorsko i jednocześnie zachęca do tańca… Repertuar zespołu tworzą kompozycje własne wzbogacone ciekawą aranżacją. Oryginalne połączenie tradycji  grecko-arabskiej-żydowskiej z jazzowym warsztatem i erudycją.

SKŁAD ZESPOŁU:

Apostolis Anthimos – gitary
Marcin Pendowski – bas
Marcin „Martinez Kajper – saksofony, klarnet
Kostek Joriadis – piano, vocal
Rasm AlMashan – vocal
Kaja Karaplios – vocal
Anna Patynek – instrumenty perkusyjne
Adeb Chamoun – darbouka, tar i inne perskie  instrumenty perkusyjne
Milo Kurtis – lider,  instrumenty perkusyjne, klarnet, djederidoo, djembe

NAXOS_fot Darek Dąbrowski

Ogień i woda – melodie poruszające najdelikatniejsze struny –  duet Agata Siemaszko i Kuba „Bobas” Wilk

Agata Siemaszko od dziecka związana ze środowiskiem folkowym. Jest absolwentką studiów licencjackich z zakresu etnologii na Uniwersytecie Śląskim oraz studiów podyplomowych z etnomuzykologii na Uniwersytecie Warszawskim. Współpracowała z wieloma kapelami – tradycyjnymi i „folkowymi” Podhala, Śląska Cieszyńskiego, Beskidu Żywieckiego – między innymi z zespołem Trebunie Tutki i kapelą Grapa Tomasza Iwanowa, zespołem Bartłomieja Marduły i kapelą Tatra Chord. Przez trzy lata była członkiem romskiego zespołu Kałe bała Teresy Mirgi. Od 2010 roku współpracuję z basistą i gitarzystą, Kubą „Bobasem” Wilkiem z którym w 2011 roku otrzymaliśmy Grand Prix i Nagrodę Specjalną im. Cz. Niemena na Festiwalu Folkowym Polskiego Radia Nowa Tradycja w maju 2011 roku.

Kuba „Bobas” Wilk – muzyk multiinstrumentalista, producent i kompozytor, laureat Grand Prix XIV Konkursu Muzyki Folkowej Polskiego Radia „Nowa Tradycja” (12-15 maja 2011). Obecnie realizuje się w zespole HARD TO EXPLAIN oraz W.INNYM. Współpracuje również z góralskimi zespołami Trebunie Tutki, Siwy Dym oraz cygańskim zespołem Kałe Bała. Prowadzi własne studio nagrań Chabakoovka w Rabce Zdrój. Ma na swoim koncie występy na deskach krakowskiego Harris Piano Jazz Bar, w Rotundzie oraz na Festiwalu Bluesroads.

Poprzez wspólną i swobodną improwizację opartą na płynących z różnych źródeł inspiracjach, Agata i Kuba starają się tworzyć nową jakość – jazzowe interpretacje pieśni ludowych z Karpat. Stylizują na ludowo własne kompozycje. Pieśni wybierają tak, by ich teksty przystawały do ich dotychczasowych przeżyć, a melodie poruszały najdelikatniejsze struny – także ich serc.

Agata i Kuba

Wieloma językami – duet Karolina Cicha & Bart Pałyga 

Wieloma językami (najnowszy projekt Karoliny Cichej i Barta Pałygi) czerpie ze skal muzyki tradycyjnej, jednak nie jest archiwalną składanką, lecz spójną całością mówiącą nowoczesnym językiem muzycznym. Ten język zbudowany jest na oryginalnym stylu dwóch osobowości, ich charyzmie i doświadczeniu w ekspresji muzycznej, zdobytych w przedsięwzięciach związanych z muzyką etniczną, archaiczną i rockową.

Koncert nawiąże do tradycji Podlaskiego – regionu, z którego pochodzi Karolina Cicha. Będzie można usłyszeć piosenki w językach: ukraińskim, litewskim, rosyjskim, romskim, białoruskim, w jidysz, po polsku, tatarsku i w esperanto. Wieloma językami to multiinstrumentalny duet z Bartem Pałygą, który jest współautorem aranżacji. Obok nowoczesnych samplerów i looperów zabrzmią etniczne instrumenty, takie jak morinhuur, dotar, drumla, duduk, akordeon, fujarka, mandola. Pojawi się też archaiczny śpiew alikwotowy.

Karolina Cicha Bart Pałyga_fot Czarli Bajka

Amerikana i europejski folk – MEGITZA i ANDREAS

Artyści Duetu MAK – Megitza, czyli Małgorzata Babiarz ( wokalistka i kontrabasistka, kompozytorka  i  autorka tekstów z Podhala) oraz Andreas Kapsalis – greckiego pochodzenia  gitarzysta z Chicago – tworzą znakomitą fuzję łączącą styl Americana  z europejską muzyką folkową, w szczególności cygańską, bałkańską i góralską. Spotkali się  w  Chicago podczas 10  letniego pobytu  Małgorzaty w  Stanach. Ta fuzja kulturowa zaowocowała niezmiernie ciekawym, ważnym artystycznie projektem zauważonym przez  branżę muzyczną i słuchaczy. O sukcesie projektu zadecydował nie tylko talent i warsztat artystyczny jaki  cechuje ten duet, ale  wyjątkowy sposób w jaki traktują artyści  swoich słuchaczy. Kto choć raz  był na ich  koncercie odniósł wrażenie,  że artyści grają i śpiewają tylko dla niego, wsłuchując się w  reakcje  widowni. Poczuł  magiczną  więź między sceną  a widownią. I tak dzieje  się niezależnie od miejsca koncertu; czy jest to krakowska Alchemia, bieszczadzka oberża Pod  Kudłatym Aniołem w Cisnej czy  Rudolstadt Festival w Niemczech.

Od 2008 roku artyści  wspólnie przemierzyli Stany Zjednoczone i Europę. Grali m.in.: w USA w Parku Milenijnym, w Chicago, na Lotus Festival w Indiana, Old Town School of Folk Music w Chicago, na prestiżowym Montreux Jazz Festiwal w Szwajcarii, Vienna Jazz Festiwal w Austrii oraz na Przystanku Woodstock w Polsce. Razem  nagrali 4 albumy. Dzięki swej oryginalności zostali zauważeni przez wybitnych ludzi z branży muzycznej takich jak Stanley Jordan, Robby Lakatos czy Osvaldo Golijov. To zadziwiające jak dwoje muzyków potrafi wypełnić scenę brzmiąc tym samym jak kilkuosobowy band.

Duet MAK zawdzięcza to bez wątpienia góralskiej charyzmie wokalistki oraz wyjątkowemu geniuszowi gitarzysty. Andreas gra w stylu taping na gryfie, a pudło gitary służy mu jako instrument perkusyjny. Za unikatowość swojego stylu jak i za oryginalne kompozycje Andreas został nagrodzony Stypendium Sundance Institute, które w ciągu roku otrzymuje jedynie 6 osób z całego świata.

Nic tak nie ekscytuje, jak bycie świadkiem reinkarnacji duszy proroka w głosie młodej artystki – Osvaldo Golijov, kompozytor, zdobywca Grammy.

Dwuręczny taping Kapsalisa często stwarza iluzje, że zamiast jednej gitary grają trzy – Guitar Player Magazine, USA

Wielkim zaszczytem będzie gościć MEGITZĘ i ANDREASA  KAPSALISA   na scenie  Domu Kultury „Rakowiec” podczas tegorocznej  edycji  Festiwalu  Etniczne  Inspiracje.

Więcej na: www.megitza.com

MAK

Z Łemkowyny nostalgicznie i radośnie, BURJAN

Ania, dwie  Justyny, Marek, Piotr, Szymon, Rafał wchodzą  przebojem na polską,  muzyczną  scenę  folkową . w 2008 roku z inicjatywy Marka Rotko stworzyli łemkowski  folkowy zespół  BURJAN czyli chwast. Inspiracją zespołu jest głównie muzyka łemkowska. Zespół tworzą studenci i absolwenci  krakowskich i wrocławskich wyższych uczelni zafascynowani  folklorem Beskidu Niskiego, skąd wywodzą się ich korzenie – gdzie przeplatają się ze sobą kultury Łemków, Ukraińców, Żydów, Pogórzan. Zespół ma na swoim koncie 2 płyty z 2009 i 2011 roku na których można usłyszeć piosenki ludowe  w autorskich aranżacjach. A takie  utwory w ich wykonaniu  jak Majeran, Oj czyj to kin, Nie pyj Waniu  wodu czy Karczmareczka   na długo zostaną ze słuchaczami. Chętnie koncertują na ważnych dla  łemkowskiej ziemi i jej mieszkańców  imprezach po obu stronach polsko – słowackiej  granicy m.in. na watrach w Żdyni, Michałowie, Oławie, Tyliczu, Ługach. Zespół brał także udział w Młodzieżowym Koncercie Muzyki Etnicznej i Folkowej we Lwowie. Promuje  energetyczną muzykę  Beskidu Niskiego w krakowskich klubach m.in. w Piwnicy pod Baranami czy Bakałarzu.

Aranżacje  tradycyjnych pieśni łemkowskich w  wykonaniu zespołu Burjana  charakteryzują się  radosnym  brzmieniem, co zyskuje  im coraz  szersze  grono młodych fanów i    wyróżnia  kapelę z wielu nostalgicznie  i rzewnie brzmiących  łemkowskich  zespołów. Burjan  to chyba  nie  chwast, ale  niezłe gorlickie  ziółko wyzwalające duże pokłady pozytywnej energii.

SKŁAD ZESPOŁU:
Anna Fudala – skrzypce vocal
Justyna Nowak  – flet
Justyna Rotko – vocal, instrumenty przeszkadzające
Szymon Chrobak  –perkusja, djembe
Rafał Fudala- gitara i ocal
Marek Rotko – akordeon, ocal
Piotr Szydłowski – gitara bas

Więcej na www.burjan.pl

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Odwiedź nasz profil na FB!

https://www.facebook.com/pages/Etniczne-Inspiracje-2013-FUZJE/164187550334948

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s