Scena Etnoinspiracje 2014

Dom Kultury „Rakowiec” od wielu lat związany jest z muzyką etniczną poprzez realizacje festiwalu Etniczne Inspiracje. W tym roku oferujemy prawdziwą ucztę etnomuzyczną. Otwieramy cykl koncertów SCENA ETNOINSPIRACJE.  Zaprezentują się na niej wybitni wykonawcy polskiej muzycznej sceny folkowej, którzy mają w danym momencie coś ciekawego do powiedzenia (właśnie wydali nową płytę lub długo ich w Warszawie nie było, albo grają w nowym, jeszcze mało rozpoznanym składzie itp.).etno_logoBW MAŁE

Po każdym z koncertów zapraszamy publiczność na moderowane spotkania z artystami, podczas których będzie można poznać „pokoncertową” twarz wykonawców, zadać im pytania, zapoznać się z instrumentarium itp.

Piszą o nas w mediach: zapowiedź projektu na http://www.folk24.pl/wiesci/porozmawiaja-z-artystami/

Koordynator projektu: Anita Szaboova

Rezerwacja biletów: 22 823 66 72, adres: dkrakowiec@oko.com.pl

Wspierają nas:

9.05.2014, piątek, godz. 19:00
SHANNON

Zespół SHANNON został założony przez Marcina Rumińskiego w 1994 roku w Olsztynie.
Od momentu powstania, grupa wielokrotnie zmieniała swoją postać, by od początku nowego tysiąclecia uplasowała się na stałe wśród czołówki profesjonalnych reprezentantów muzyki folk z Polski, rozpoznawalnych w wielu krajach Europy i świata.
Częste fuzje muzyki celtyckiej z bluegrassem,  czy najróżniejszymi formami muzyki  rozrywkowej od lat stanowią charakterystyczną cechę stylu SHANNON, który, choć modyfikowany, zawsze brzmi rozpoznawalnie. Dzieje się tak przede wszystkim dzięki stałemu prowadzeniu zespołu przez lidera Marcina Rumińskiego, który prócz  gry na irlandzkich whistlach i mandolinie od lat przykuwa uwagę słuchaczy rzadko wykorzystywaną w tym nurcie umiejętnością śpiewu alikwotowego (Tuva, Mongolia). W dorobku grupy znajdziemy osiem albumów, ścieżkę dźwiękową do filmu (SPI, -”1409 Afera na zamku Bartenstein”), singiel z grupą “Ryczące 20-tki”, projekt z szamanem z Tuwy – Gendosem, istniejące ponad dekadę show taneczne z trójmiejską grupą tańca irlandzkiego “Elphin”, funkcjonujący przez dwa sezony projekt – „Shannon unplugged” oraz od 2013 wielkie przedsięwzięcie – Celtic Rivers Orchestra.
Celtic Rivers Orchestra jest kolaboracją zespołu SHANNON z orkiestrą kameralną. Wszystkie orkiestracje do CRO zostały wykonane przez legendę polskiego jazzu, multiinstrumentalistę, kompozytora i aranżera Zbigniewa Namysłowskiego.
Od jesieni 2013 roku Shannon jest zespołem międzynarodowym, do którego dołączył na stałe znakomity irlandzki gitarzysta tradycyjny młodego pokolenia- Oisin Dillon.
Koncerty Shannon to porywające podróż pełna charakterystycznych irlandzkich tańców i opowieści. Sześcioosobowy skład słynie ze swojej charyzmy i bogatych aranżacji. W repertuarze posiada głównie utwory z najnowszego albumu „8th”, na którym znajdziemy jednak pozycje sprzed ponad dekady oraz nawiązania do 20 lat działalności Shannon. Utwory instrumentalne przeplatają się z pieśniami w bardzo tradycyjnym charakterze oraz bardziej energetycznymi bluerassowymi przyśpiewkami. Różnorodne brzmienia i wirtuozeria sklejone są w Shannonie w idealne unisono.

Skład zespołu:

Marcin Rumiński – irlandzkie whistle, mandolina, dudy, instrumenty dmuchane, śpiew gardłowy
Maria Rumińska – melodeon, kości, instrumenty klawiszowe, śpiew
Marcin Drabik – skrzypce
Patrycja Napierala – instrumenty perkusyjne (bodhran, tapan, darabuka
Jacek Fedkowicz – bass
Oisin Dillon – gitara

Po koncercie zapraszamy na panel dyskusyjny moderowany przez Adama Dobrzyńskiego, dziennikarza RDC.

wstęp 25 zł

01 - 2014

11 kwietnia 2014, piątek, godz. 19.00
CHUDOBA 

Chudoba, jedna z najbardziej rozpoznawalnych folkowych marek muzycznych. Kiedyś ktoś powiedział, że muzyka Chudoby jest jak sok z winogron zerwanych z krzewu. Teraz,
po latach ich muzyka jest jak dobre markowe wino.
Esencja muzycznych smaków i pozytywnej energii – Joe Sieber, dziennikarz muzyczny, USA

Od początku istnienia (1993) grupa brała udział w w wielu festiwalach i wydarzeniach kulturalnych zdobywając między innymi Grand Prix Polskiego Radia w konkursie Muzyki Folkowej „Nowa Tradycja” (1998). Zespół koncertował w całej Europie oraz w Stanach Zjednoczonych. W 1999 reprezentował Polskę na The New Tradition EBU Folk Festival w Dranouter (Belgia), a rok później, na targach muzycznych The Worldwide Music Expo(WOMEX) w Berlinie. Chudoba była jedną z gwiazd Etno Cup Day w Hanowerze zroganizowanym z okazji Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w 2006 roku.
W styczniu 2012 roku zespół występował w Paryżu, gdzie koncertował m.in w Ambasadzie Polskiej oraz w legendarnym klubie La Java, tym samym, w którym swoją karierę zaczynała Edith Piaf.
W styczniu 2014 roku uroczysty koncert podsumowujący 20 lat działalności grupy odbył się w Synagodze pod Białym Bocianem we Wrocławiu.

SKŁAD ZESPOŁU
Gośka Otrocka – skrzypce, śpiew
Kaśka Ryszewska – śpiew, przeszkadzajki
Robert Ruszczak – śpiew, akordeon, mandolina, sopiłki
Jacek Ryszewski – gitara klasyczna, śpiew
Janusz Wawrzała – bębny, śpiew
Mirosław Mały – kontrabas, śpiew

Po koncercie zapraszamy na panel dyskusyjny moderowany przez Adama Dobrzyńskiego, dziennikarza RDC.

wstęp 25 zł
Rezerwacja biletów: 22 823 66 72 lub dkrakowiec@oko.com.pl

foto chudoba www

Odbyły się już:


15 marca 2014, sobota, godz. 19.00

BALKAN SEVDAH 

balkan sevdah 2 małe
Balkan Sevdah. Zderzenie czterech osobowości, zbiorów doświadczeń i wrażliwości. Muzyka z odległych miejsc i czasów.
Spotkaliśmy się, żeby podzielić się naszymi pasjami związanymi z tradycyjną muzyką Półwyspu Bałkańskiego, by wspólnie czerpać radość z odkrywania brzmień sączących się ze źródeł Driny
i Wardaru, z gwaru i zadumy miasteczek ukrytych nad brzegami Naretwy i w dolinach Rodopów, Pirinu i gór Dynarskich. Do tych miejsc, pełnych egzotycznych dźwięków, intensywnych woni kwiatów, ziół i pieczonych jagniąt, wspaniałych budowli i bujnej przyrody wracamy często ciałem, a dzięki muzykowaniu, także duchem.
Aranżując i improwizując, bawimy się dźwiękami. Staramy się uchwycić esencje melodii i połączyć je z własnym pojmowaniem tej niezwykle bogatej i różnorodnej tradycji. Efektem tego jest muzyka melodyjna, dynamiczna, czasem refleksyjna, momentami dzika, pełna temperamentu i nastroju charakterystycznego dla południowo-wschodniego krańca naszego kontynentu.

Skład zespołu: Print
Mateo – kontrabas
Radek Polakowski – akordeon, skrzypce, śpiew
Tomek Stawiecki – klarnet, klarnet basowy, saksofony
Marcin Zadronecki – śpiew, tambura

Gościnnie występują:
Małgosia Pałubska – skrzypce
Oliwier Andruszczenko – klarnet
Kuba Kinsner – perkusja
Bartosz Nazaruk – perkusja

strona zespołu: http://balkansevdah.art.pl/

Po koncercie zapraszamy na panel dyskusyjny moderowany przez Adama Dobrzyńskiego, dziennikarza RDC.

wstęp 20 zł

Rezerwacja biletów: 22 823 66 72 lub dkrakowiec@oko.com.pl

7 lutego 2014, godz. 19.00

DIKANDAdikanda2


Czerpiąc z tradycji muzycznych Polski, Orientu, Bałkanów i Bliskiego Wschodu, tworzą muzykę, która nie mieści się w jednym nurcie, mającą rozpoznawalne i charakterystyczne dla Dikandy brzmienie. Unikalny styl, język i charyzma sprawiają, że koncerty, określane jako muzyczna, emocjonalna, pełna pasji podróż przez cztery strony wschodu, zachwycają widzów na całym świecie, zarówno na wielkich festiwalach, jak i w kameralnych klubach.

Anna Witczak – akordeon, śpiew
Kasia Dziubak – skrzypce śpiew
Kasia Bogusz – śpiew
Grzegorz Kolbrecki – kontrabas
Daniel Kaczmarczyk – bębny
Piotr Rejdak – gitara

Po koncercie zapraszamy na spotkanie z artystami moderowane przez dziennikarza RDC, Adama Dobrzyńskiego.
Strona zespołu: http://www.dikanda.com/

wstęp 35 zł

W styczniu odbył się pierwszy koncert z cyklu:

29 stycznia 2014, godz. 19.00
JAZGOTJAZGOT


Jazgot to zespół, który łączy w niezwykły sposób tradycję i nowoczesność. To, co najlepsze w muzyce płynącej inspiracjami od rzeki Biały Dunajec po rzekę Dunaj, podane jest w sposób, który nikogo nie pozostawia obojętnym. Z koncertów Jazgotu wychodzą zachwyceni zarówno ci, którym trzeba zabawy, jak i słuchacze oczekujący wzruszeń.
W skład Jazgotu wchodzą: Jan Trebunia Tutka ze słynnych Trebuniów Tutków, Andrzej Jarząbek „Fiś” z dawnego zespołu „Siwy Dym”, Grzegorz Kolbrecki z Dikandy, Robert Czech z Hajlanderów, Andrzej Polak – obecnie Trebunie Tutki, Józef Dorula – Hajlandery, Szymon Bobrowski – grał w Daddy’s Cash. Nie musimy wszystkich wymieniać, mieszanka jest naprawdę wybuchowa!
Strona zespołu: http://www.jazgot-band.com/
Po koncercie zapraszamy na spotkanie z artystami moderowane przez dziennikarza RDC, Adama Dobrzyńskiego.
wstęp 30 zł

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s